Hopp til innhold

Analyse · oppdatert 6. nov. 2026

Smilefjes i tall

45 095 tilsyn hos 8 690 serveringssteder siden 2016. Hvor går det best, hva går oftest galt, og blir det faktisk renere på kjøkkenene?

Tilsyn
45 095hvorav 6 095 oppfølginger
Steder
8 690i 347 kommuner
Ordinære med smil
85 %14 % strekmunn · 1,0 % sur munn
Hittil i 2026
89 %smil, +2,9 pp mot samme periode i 2025

Kartet smiler. Virkeligheten litt mindre.

Hele 99,7 % av stedene har smil ved siste tilsyn. Det er ikke fordi alle er flinke: etter strekmunn kommer Mattilsynet typisk tilbake etter 10 dager, etter sur munn etter bare 3 dager (median), og 99 % av gangene blir det smil da.

Derfor bygger all statistikken her på ordinære tilsyn, de vanlige uanmeldte besøkene. Oppfølgingstilsyn er holdt utenfor.

  • Siste smilefjes per steddet kartet viser
    99,7 %
  • Ordinære tilsyn39 000 tilsyn siden 2016
    85,0 %
  • Smil
  • Strekmunn
  • Sur munn
  • Tallet til høyre er andel smil.

Færre anmerkninger enn i 2016

Andel ordinære tilsyn som endte med strekmunn eller sur munn, per år. I 2016 var det 26 %, i 2025 14 %, og så langt i 2026 11 % (året er ikke ferdig). Sur munn er sjelden: rundt én av hundre.

Andel strekmunn og sur munn

  • Strekmunn
  • Sur munn
0 %10 %20 %30 %’16’17’18’19’20’21’22’23’24’25’26hittil
Vis tallene
Ordinære tilsyn per år
ÅrOrdinæreSmilStrekmunnSur munn
20163 77074,2 %24,9 %0,9 %
20173 74881,2 %18,0 %0,8 %
20183 57684,9 %13,8 %1,3 %
20193 57186,6 %12,4 %0,9 %
20201 97988,5 %10,4 %1,2 %
20212 57690,4 %9,0 %0,6 %
20224 73187,6 %11,7 %0,8 %
20233 27483,7 %14,8 %1,5 %
20244 24186,4 %12,4 %1,1 %
20254 01485,6 %13,5 %0,9 %
2026 (hittil)3 51988,5 %10,5 %1,0 %

Antall tilsyn per år

Alle tilsyn, også oppfølginger. I 2020 falt antallet med 45 % fra året før, trolig på grunn av koronapandemien. 2026 er med til og med 5. nov. 2026.

02 0004 0006 000korona’16’17’18’19’20’21’22’23’24’25’26hittil
Vis tallene
Antall tilsyn per år
ÅrAlle tilsynOrdinæreOppfølging
20164 7423 770972
20174 4893 748741
20184 1663 576590
20194 0613 571490
20202 2191 979240
20212 8312 576255
20225 3434 731612
20233 8363 274562
20244 8384 241597
20254 6364 014622
2026 (hittil)3 9333 519414

Lokaler og utstyr er den vanligste synderen

Mattilsynet gir karakter på fire temaer, og det dårligste bestemmer smilefjeset. Stolpene viser hvor ofte hvert tema fikk karakter 2 (brudd) eller 3 (alvorlige brudd) i ordinære tilsyn.
  • Karakter 2 (strekmunn-nivå)
  • Karakter 3 (sur munn-nivå)
  • Rutiner og ledelse7,7 %
  • Lokaler og utstyr10,9 %
  • Mathåndtering og tilberedning7,6 %
  • Merking og sporbarhet4,2 %

Når et sted får strekmunn eller sur munn, er lokaler og utstyr blant temaene med dårligst karakter i 72 % av tilfellene. Flere temaer kan dele «æren».

Vis tallene
Temaer i ordinære tilsyn
TemaVurdertKarakter 2Karakter 3Satte smilefjeset
Rutiner og ledelse38 3607,6 %0,1 %46 %
Lokaler og utstyr38 98810,2 %0,7 %72 %
Mathåndtering og tilberedning38 9727,0 %0,6 %49 %
Merking og sporbarhet38 9234,1 %0,1 %27 %

Tema for tema, år for år

Andel ordinære tilsyn med karakter 2 eller 3 på temaet. Samme skala i alle fire; de grå linjene er de andre temaene.

  • Rutiner og ledelse

    0 %10 %20 %4,3 %20162026 (hittil)
  • Lokaler og utstyr

    0 %10 %20 %9,4 %20162026 (hittil)
  • Mathåndtering og tilberedning

    0 %10 %20 %6 %20162026 (hittil)
  • Merking og sporbarhet

    0 %10 %20 %2,2 %20162026 (hittil)
Vis tallene
Andel karakter 2–3 per tema og år
ÅrRutinerLokalerMathåndteringMerking
201611,9 %15,2 %11,5 %12,0 %
201710,9 %13,0 %10,1 %7,1 %
20189,5 %11,2 %8,1 %3,8 %
20198,7 %9,9 %7,5 %2,5 %
20207,8 %8,6 %5,8 %2,3 %
20215,4 %6,8 %4,4 %1,6 %
20227,5 %9,6 %6,5 %2,5 %
20238,9 %12,9 %8,0 %3,4 %
20244,8 %11,0 %7,3 %2,3 %
20254,5 %10,6 %7,0 %4,8 %
2026 (hittil)4,3 %9,4 %6,0 %2,2 %

Sesong betyr lite

Andelen strekmunn og sur munn holder seg mellom 12,7 % (juli) og 16,8 % (september). Hele år 2016–2025.

Strek/sur per måned

  • Strekmunn
  • Sur munn
0 %10 %20 %FAJAOD

Tilsyn per måned (snitt per år)

Travlest i juni, roligst i desember.

0200400600FAJAOD
Vis tallene
Per kalendermåned
MånedTilsyn per årOrdinære totaltStrek/sur
januar3563 13216,6 %
februar4133 58215,9 %
mars3302 76616,1 %
april2522 15416,1 %
mai3232 80515,7 %
juni4574 03413,6 %
juli3633 10912,7 %
august3272 85615,5 %
september3392 91116,8 %
oktober3803 26615,9 %
november3683 15715,2 %
desember2081 70815,0 %

Onsdag er den travleste tilsynsdagen. 74 % av alle tilsyn skjer tirsdag–torsdag, og bare 120 av 45 095 i helgene.

Møre og Romsdal smiler mest, Oslo minst

Andel ordinære tilsyn med smil per fylke siden 2016, sortert fra best til svakest. Den loddrette streken er landssnittet.
  • Smil
  • Strekmunn
  • Sur munn
  • Norge (85 % smil)
  • Tallet til høyre er andel smil.
  1. 1.Møre og Romsdal1 945 tilsyn
    93,4 %
  2. 2.Telemark1 507 tilsyn
    92,4 %
  3. 3.Finnmark836 tilsyn
    90,7 %
  4. 4.Rogaland2 639 tilsyn
    90,0 %
  5. 5.Nordland2 040 tilsyn
    89,6 %
  6. 6.Trøndelag3 844 tilsyn
    89,3 %
  7. 7.Troms1 841 tilsyn
    89,3 %
  8. 8.Innlandet3 486 tilsyn
    86,7 %
  9. 9.Agder2 250 tilsyn
    86,5 %
  10. 10.Vestland5 147 tilsyn
    86,1 %
  11. 11.Buskerud2 259 tilsyn
    85,7 %
  12. 12.Vestfold1 453 tilsyn
    83,1 %
  13. 13.Østfold1 589 tilsyn
    80,6 %
  14. 14.Akershus3 152 tilsyn
    78,6 %
  15. 15.Oslo4 914 tilsyn
    71,3 %

Kommunetoppen og -bunnen

159 kommuner har minst 50 ordinære tilsyn og er med i rangeringen. Små kommuner svinger mye fra år til år, så ta plasseringene med en klype salt.
  • Smil
  • Strekmunn
  • Sur munn
  • Norge (85 % smil)
  • Tallet til høyre er andel smil.

🏆 Flest smil

  1. 1.Fjord75 tilsyn
    100,0 %
  2. 2.Eidfjord72 tilsyn
    100,0 %
  3. 3.Sigdal56 tilsyn
    98,2 %
  4. 4.Stjørdal209 tilsyn
    98,1 %
  5. 5.Vardø51 tilsyn
    98,0 %
  6. 98,0 %
  7. 7.Kragerø180 tilsyn
    97,8 %
  8. 8.Stranda88 tilsyn
    97,7 %
  9. 9.Ørsta115 tilsyn
    97,4 %
  10. 10.Vågå73 tilsyn
    97,3 %

😬 Færrest smil

  1. 150.Indre Østfold210 tilsyn
    72,9 %
  2. 151.Askøy92 tilsyn
    72,8 %
  3. 152.Asker453 tilsyn
    72,4 %
  4. 153.Klepp67 tilsyn
    71,6 %
  5. 154.Oslo4 914 tilsyn
    71,3 %
  6. 155.Lier90 tilsyn
    71,1 %
  7. 156.Aurland106 tilsyn
    70,8 %
  8. 157.Alver83 tilsyn
    69,9 %
  9. 158.Jevnaker67 tilsyn
    65,7 %
  10. 159.Tynset57 tilsyn
    59,6 %
Vis tallene
Alle rangerte kommuner
KommuneFylkeStederOrdinæreSmilStrekSur
1. FjordMøre og Romsdal1475100,0 %0,0 %0,0 %
2. EidfjordVestland1572100,0 %0,0 %0,0 %
3. SigdalBuskerud95698,2 %1,8 %0,0 %
4. StjørdalTrøndelag3820998,1 %1,9 %0,0 %
5. VardøFinnmark105198,0 %2,0 %0,0 %
6. Herøy (Møre og Romsdal)Møre og Romsdal179998,0 %2,0 %0,0 %
7. KragerøTelemark3718097,8 %2,2 %0,0 %
8. StrandaMøre og Romsdal218897,7 %2,3 %0,0 %
9. ØrstaMøre og Romsdal1811597,4 %2,6 %0,0 %
10. VågåInnlandet157397,3 %2,7 %0,0 %
11. VossVestland4221197,2 %2,8 %0,0 %
12. RanaNordland2712896,9 %3,1 %0,0 %
13. GjesdalRogaland179096,7 %3,3 %0,0 %
14. SelInnlandet2111996,6 %2,5 %0,8 %
15. ÅlesundMøre og Romsdal9052996,4 %3,0 %0,6 %
16. TvedestrandAgder227295,8 %4,2 %0,0 %
17. BambleTelemark2611495,6 %4,4 %0,0 %
18. BjørnafjordenVestland258795,4 %4,6 %0,0 %
19. HeimTrøndelag146295,2 %4,8 %0,0 %
20. SunnfjordVestland3818395,1 %4,9 %0,0 %
21. NærøysundTrøndelag116095,0 %5,0 %0,0 %
22. GrimstadAgder3315494,8 %5,2 %0,0 %
23. RingebuInnlandet189494,7 %5,3 %0,0 %
24. PorsgrunnTelemark5016894,6 %5,4 %0,0 %
25. HammerfestFinnmark189394,6 %4,3 %1,1 %
26. KristiansundMøre og Romsdal3816194,4 %5,0 %0,6 %
27. SenjaTroms4519394,3 %5,7 %0,0 %
28. LillesandAgder166894,1 %5,9 %0,0 %
29. NordreisaTroms75094,0 %6,0 %0,0 %
30. UllensvangVestland3919593,8 %5,1 %1,0 %
31. NomeTelemark116493,8 %6,3 %0,0 %
32. VadsøFinnmark126293,5 %6,5 %0,0 %
33. TimeRogaland2915493,5 %6,5 %0,0 %
34. StavangerRogaland2391 05693,4 %6,4 %0,2 %
35. HemsedalBuskerud2110593,3 %6,7 %0,0 %
36. ØyerInnlandet2310593,3 %5,7 %1,0 %
37. Nord-FronInnlandet178492,9 %7,1 %0,0 %
38. VoldaMøre og Romsdal147092,9 %7,1 %0,0 %
39. LillehammerInnlandet6338792,8 %6,7 %0,5 %
40. GolBuskerud269692,7 %6,3 %1,0 %
41. Midt-TelemarkTelemark3013792,7 %7,3 %0,0 %
42. StordVestland249592,6 %7,4 %0,0 %
43. TinnTelemark2310892,6 %7,4 %0,0 %
44. UlsteinMøre og Romsdal1611892,4 %5,1 %2,5 %
45. HadselNordland145192,2 %7,8 %0,0 %
46. TrondheimTrøndelag3211 69992,1 %7,5 %0,4 %
47. FlesbergBuskerud116291,9 %6,5 %1,6 %
48. NordkappFinnmark168591,8 %5,9 %2,4 %
49. LomInnlandet179791,8 %8,2 %0,0 %
50. NarvikNordland4217991,6 %8,4 %0,0 %
51. KvamVestland219591,6 %7,4 %1,1 %
52. Evje og HornnesAgder125691,1 %8,9 %0,0 %
53. VefsnNordland187891,0 %9,0 %0,0 %
54. SkienTelemark7636490,9 %9,1 %0,0 %
55. MålselvTroms148390,4 %9,6 %0,0 %
56. TrysilInnlandet3314090,0 %9,3 %0,7 %
57. ElverumInnlandet2515989,9 %10,1 %0,0 %
58. VinjeTelemark166989,9 %10,1 %0,0 %
59. VestbyAkershus279789,7 %10,3 %0,0 %
60. SolaRogaland3512489,5 %9,7 %0,8 %
61. ÅsAkershus2510989,0 %11,0 %0,0 %
62. KongsbergBuskerud5526389,0 %10,3 %0,8 %
63. KvinnheradVestland178188,9 %9,9 %1,2 %
64. ØrlandTrøndelag137288,9 %8,3 %2,8 %
65. EigersundRogaland2210788,8 %11,2 %0,0 %
66. GrueInnlandet127188,7 %11,3 %0,0 %
67. SarpsborgØstfold6730988,7 %9,1 %2,3 %
68. SandnesRogaland8131688,6 %10,8 %0,6 %
69. FarsundAgder197088,6 %11,4 %0,0 %
70. Øvre EikerBuskerud2515788,5 %10,8 %0,6 %
71. SunndalMøre og Romsdal106988,4 %11,6 %0,0 %
72. LevangerTrøndelag2812888,3 %11,7 %0,0 %
73. Nore og UvdalBuskerud126687,9 %12,1 %0,0 %
74. TromsøTroms1921 03887,9 %11,7 %0,5 %
75. AltaFinnmark3815587,7 %11,6 %0,6 %
76. Sør-VarangerFinnmark2516387,7 %11,0 %1,2 %
77. LyngdalAgder2212287,7 %12,3 %0,0 %
78. SortlandNordland146587,7 %12,3 %0,0 %
79. OrklandTrøndelag3618487,5 %11,4 %1,1 %
80. SurnadalMøre og Romsdal125587,3 %12,7 %0,0 %
81. SandefjordVestfold7835387,3 %12,2 %0,6 %
82. GjøvikInnlandet5524387,2 %12,8 %0,0 %
83. StrynVestland3425087,2 %12,8 %0,0 %
84. HolBuskerud3716487,2 %12,8 %0,0 %
85. DovreInnlandet1915687,2 %12,8 %0,0 %
86. BodøNordland8545987,1 %12,9 %0,0 %
87. FærderVestfold2912387,0 %13,0 %0,0 %
88. RingsakerInnlandet4721587,0 %11,2 %1,9 %
89. HarstadTroms4520486,8 %13,2 %0,0 %
90. KinnVestland2315186,8 %13,2 %0,0 %
91. BergenVestland4902 28586,6 %12,0 %1,4 %
92. SteinkjerTrøndelag3623686,0 %12,7 %1,3 %
93. DrammenBuskerud14877186,0 %11,7 %2,3 %
94. VåganNordland4419185,9 %13,6 %0,5 %
95. StrandRogaland185685,7 %10,7 %3,6 %
96. HortenVestfold4616585,5 %14,5 %0,0 %
97. GrongTrøndelag85585,5 %14,5 %0,0 %
98. Aurskog-HølandAkershus218285,4 %14,6 %0,0 %
99. HitraTrøndelag155485,2 %14,8 %0,0 %
100. RisørAgder196785,1 %14,9 %0,0 %
101. SeljordTelemark118085,0 %15,0 %0,0 %
102. OppdalTrøndelag2413884,8 %14,5 %0,7 %
103. HaugesundRogaland6431584,8 %14,3 %1,0 %
104. RørosTrøndelag1811184,7 %15,3 %0,0 %
105. FauskeNordland179184,6 %15,4 %0,0 %
106. RaumaMøre og Romsdal125284,6 %15,4 %0,0 %
107. FlekkefjordAgder128484,5 %15,5 %0,0 %
108. KarmøyRogaland3715584,5 %14,8 %0,6 %
109. Nordre FolloAkershus5220084,5 %14,0 %1,5 %
110. NamsosTrøndelag2212984,5 %15,5 %0,0 %
111. NotoddenTelemark177784,4 %14,3 %1,3 %
112. KristiansandAgder19682184,4 %15,1 %0,5 %
113. ArendalAgder6930184,1 %15,3 %0,7 %
114. Nord-AurdalInnlandet209484,0 %14,9 %1,1 %
115. HamarInnlandet6228184,0 %14,9 %1,1 %
116. ModumBuskerud156183,6 %16,4 %0,0 %
117. LusterVestland2713483,6 %14,9 %1,5 %
118. Vestre TotenInnlandet146783,6 %14,9 %1,5 %
119. MoldeMøre og Romsdal3920283,2 %16,3 %0,5 %
120. ØygardenVestland2914582,8 %13,1 %4,1 %
121. VestvågøyNordland3514482,6 %17,4 %0,0 %
122. GranInnlandet1912282,0 %16,4 %1,6 %
123. LindesnesAgder3416281,5 %17,9 %0,6 %
124. VestnesMøre og Romsdal75481,5 %18,5 %0,0 %
125. TønsbergVestfold9139881,2 %17,8 %1,0 %
126. HaldenØstfold3412181,0 %18,2 %0,8 %
127. StangeInnlandet146381,0 %19,0 %0,0 %
128. MossØstfold6426680,8 %17,7 %1,5 %
129. LillestrømAkershus13752780,6 %18,4 %0,9 %
130. LarvikVestfold7832080,3 %18,1 %1,6 %
131. HvalerØstfold167080,0 %17,1 %2,9 %
132. ÅfjordTrøndelag105580,0 %20,0 %0,0 %
133. UllensakerAkershus10044679,8 %19,1 %1,1 %
134. LørenskogAkershus6520279,7 %16,3 %4,0 %
135. Østre TotenInnlandet155879,3 %13,8 %6,9 %
136. Øystre SlidreInnlandet136779,1 %20,9 %0,0 %
137. FrognAkershus3013879,0 %19,6 %1,4 %
138. EidsvollAkershus249578,9 %21,1 %0,0 %
139. VerdalTrøndelag1310778,5 %20,6 %0,9 %
140. FredrikstadØstfold12250278,5 %20,5 %1,0 %
141. MelhusTrøndelag115676,8 %23,2 %0,0 %
142. KongsvingerInnlandet3113776,6 %23,4 %0,0 %
143. StadVestland1911175,7 %24,3 %0,0 %
144. HolmestrandVestfold309475,5 %22,3 %2,1 %
145. Indre FosenTrøndelag95375,5 %24,5 %0,0 %
146. BærumAkershus11452974,9 %23,6 %1,5 %
147. RingerikeBuskerud3918674,7 %23,7 %1,6 %
148. SogndalVestland3417874,2 %23,6 %2,2 %
149. LærdalVestland167374,0 %26,0 %0,0 %
150. Indre ØstfoldØstfold5821072,9 %24,8 %2,4 %
151. AskøyVestland209272,8 %23,9 %3,3 %
152. AskerAkershus11645372,4 %24,9 %2,6 %
153. KleppRogaland166771,6 %26,9 %1,5 %
154. OsloOslo1 3514 91471,3 %26,4 %2,3 %
155. LierBuskerud209071,1 %27,8 %1,1 %
156. AurlandVestland2010670,8 %25,5 %3,8 %
157. AlverVestland218369,9 %30,1 %0,0 %
158. JevnakerAkershus126765,7 %34,3 %0,0 %
159. TynsetInnlandet135759,6 %36,8 %3,5 %

⬇️ Last ned tallene for alle kommuner (CSV)

Pizza, sushi eller kebab?

Andel ordinære tilsyn med smil per type sted. Datasettet har ingen bransjekode, så typen er gjettet ut fra navnet («Pizzeria Roma» blir pizza). De fleste havner i «Restaurant og annet». Typer med færre enn 100 ordinære tilsyn er utelatt (kantine).
  • Smil
  • Strekmunn
  • Sur munn
  • Norge (85 % smil)
  • Tallet til høyre er andel smil.
  • Burger294 steder
    91 %
  • Bakeri437 steder
    88 %
  • Kafé1 365 steder
    87 %
  • Hotell409 steder
    86 %
  • Restaurant og annet4 613 steder
    86 %
  • Bar og pub217 steder
    85 %
  • Meksikansk38 steder
    80 %
  • Pizza514 steder
    80 %
  • Gatekjøkken122 steder
    79 %
  • Asiatisk259 steder
    77 %
  • Sushi220 steder
    73 %
  • Indisk og nepalsk107 steder
    71 %
  • Kebab89 steder
    71 %

Kjedene

Kjeder med minst 10 steder i datasettet, sortert etter andel smil i ordinære tilsyn. Kjede er også gjettet ut fra navnet, og franchise-steder drives ofte av ulike eiere.
  • Smil
  • Strekmunn
  • Sur munn
  • Norge (85 % smil)
  • Tallet til høyre er andel smil.
  1. 1.Domino’s17 steder · 53 tilsyn
    96,2 %
  2. 2.McDonald’s95 steder · 397 tilsyn
    96,2 %
  3. 3.Burger King107 steder · 298 tilsyn
    96,0 %
  4. 4.Big Bite13 steder · 45 tilsyn
    95,6 %
  5. 5.Egon47 steder · 364 tilsyn
    95,3 %
  6. 6.Bislett Kebab13 steder · 36 tilsyn
    94,4 %
  7. 7.Baker Hansen33 steder · 167 tilsyn
    94,0 %
  8. 8.Baker Brun24 steder · 154 tilsyn
    92,9 %
  9. 9.Starbucks18 steder · 117 tilsyn
    91,5 %
  10. 10.Pincho Nation11 steder · 33 tilsyn
    90,9 %
  11. 11.Jordbærpikene45 steder · 322 tilsyn
    90,7 %
  12. 12.Lucky Bowl22 steder · 94 tilsyn
    90,4 %
  13. 13.Sabi Sushi27 steder · 114 tilsyn
    90,4 %
  14. 14.Dolly Dimple’s10 steder · 29 tilsyn
    89,7 %
  15. 15.Edgars Bakeri15 steder · 86 tilsyn
    89,5 %
  16. 16.Quality Hotel23 steder · 174 tilsyn
    88,5 %
  17. 17.Clarion19 steder · 136 tilsyn
    88,2 %
  18. 18.Thon Hotels39 steder · 273 tilsyn
    87,9 %
  19. 19.Scandic55 steder · 399 tilsyn
    87,0 %
  20. 20.Peppes Pizza67 steder · 456 tilsyn
    86,6 %
  21. 21.Baker Nordby25 steder · 71 tilsyn
    85,9 %
  22. 22.Fly Chicken19 steder · 56 tilsyn
    85,7 %
  23. 23.Pizzabakeren20 steder · 109 tilsyn
    83,5 %
  24. 24.Radisson17 steder · 114 tilsyn
    80,7 %
  25. 25.Subway27 steder · 111 tilsyn
    79,3 %
  26. 26.Yummy Time14 steder · 61 tilsyn
    78,7 %
  27. 27.Espresso House60 steder · 355 tilsyn
    78,6 %
  28. 28.W.B. Samson14 steder · 101 tilsyn
    75,2 %
  29. 29.Los Tacos18 steder · 65 tilsyn
    72,3 %
  30. 30.Godt Brød29 steder · 167 tilsyn
    71,9 %
  31. 31.Joe & The Juice36 steder · 175 tilsyn
    70,3 %
  32. 32.Digg Pizza20 steder · 36 tilsyn
    69,4 %

Siste 7 dager

78 tilsyn fra 30. okt. 2026 til 5. nov. 2026, hvorav 12 med strekmunn eller sur munn. Mattilsynet publiserer resultatene med noen dagers forsinkelse. Se også Ferskt fra Mattilsynet med comebacks, nye steder og RSS-strøm.

Fikk strekmunn eller sur munn

Vis alle 78 tilsyn

Fakta til middagsselskapet

Raskt tilbake

Etter sur munn kommer Mattilsynet tilbake etter 3 dager (median). 95 % får nytt besøk innen en måned.

Etter strekmunn tar det 10 dager, og 86 % får besøk innen en måned. Neste tilsyn gir smil i 99 % av tilfellene.

Det store fallet

I 2016 endte 26 % av de ordinære tilsynene med strekmunn eller sur munn. I 2025 var det 14 %. Det er 44 % færre, relativt sett.

Vi kan ikke si sikkert om kjøkkenene er blitt renere, eller om Mattilsynet har endret hvordan de prioriterer og vurderer.

Hvor bor du?

Hver kommune har sin egen side med utvikling, sammenligning med landet og alle stedene.

Slik er tallene laget

Kilde: Mattilsynets åpne tilsynsdata (NLOD 2.0), hentet 6. nov. 2026. Smil = karakter 0–1, strekmunn = 2, sur munn = 3. Andeler regnes av ordinære tilsyn med gyldig karakter; oppfølgingstilsyn er holdt utenfor. Én løs rad fra 2015 er ikke med i tidsseriene. Kommune er utledet fra postnummer og kan avvike for steder nær kommunegrenser. Kategori og kjede gjettes ut fra stedsnavnet.

Mer om dataene · Kommunetall som CSV